Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj nieznajomy.
rejestracjalogowanieFB

Wywiad G. Fultona

To pełna wersja "autowywiadu", jaki tuż po wycofaniu Forge napisał Greg Fulton - członek New World Computing odpowiedzialny za "kierownictwo produkcji" za czasów Armageddon's Blade. Wspominana w tekście strona Astral Wizard dziś już nie istnieje, a niegdyś była prawdopodobnie najbardziej znaną stroną fanowską o Heroes na świecie (acz należy wziąć poprawkę na to, że Internet dopiero raczkował). Tam też, jak i na oficjalnym forum 3DO, skupiło się wiele niechęci w stronę Forge.
Jest niedziela godzina 23:37. Powinienem być w łóżku, ale przeglądałem forum 3DO i uznałem, że teraz jest odpowiednia pora, by skomentować to całe wariactwo, które wydarzyło się przez ostatnie dwa tygodnie.

---

CZY FORGE BYŁO ZŁYM POMYSŁEM?
Nigdy się nie dowiemy.

CZY FORGE POWRÓCI?
Możliwe, ale nie w obecnej formie.

CZY TYTUŁ "ARMAGEDDON'S BLADE" ULEGNIE ZMIANIE?
Nie, ale fabuła tak.

JAK BARDZO BYŁY ZAAWANSOWANE PRACE NAD MIASTEM FORGE?
Pierwszy projekt ekranu miasta został ukończony i oczekiwał na akceptację. Mieliśmy także pierwsze projekty każdej z jednostek i jej ulepszenia i przeprowadzaliśmy ich ocenę. Wszystkie mapy kampanii poza jedną zostały ukończone.

JAKA BYŁA FABUŁA? (!! M&M7 SPOILER !!)
Ostrze Armagedonu kontynuowało historię z Might and Magic 7. Tam też doradcy Archibalda zbudowali maszynę zdolną do tworzenia zaawansowanej broni. W kampanii Ostrze Armagedonu ci doradcy wznieśli miasta Forge i wyruszyli, by zniszczyć Erathię. Jedyną nadzieją Katarzyny, by powstrzymać te zaawansowane technologicznie horrory, jest pozyskanie legendarnego "Ostrza Armegedonu". Ostatecznie Katarzyna go odnajduje i niszczy wszelkie pozostałości po miastach Forge, tym samym zakańczając fabułe Might and Magic 7.

DLACZEGO ZREZYGNOWALIŚCIE Z FORGE'A?
Powód pierwszy: Niezależnie od tego, jaką miałem opinię na temat działań wielu fanów, którzy okazali brak wizji i wykazali brak zaufania dla kompanii, która zapewniła im setki godzin rozrywki wysokiej klasy, nie chciałem z nimi wojować.
Powód drugi: Było za mało aktywności pro-Forge.

CZY UWAŻASZ, ŻE 50% FANÓW HEROESÓW BYŁO PRZECIWKO FORGE'OWI?
Nie. Całkowita ilość e-maili, które prosiły o usuniecie Forge'a, była mniejsza niż 100. Wątpię, by 3DO otrzymało dużo więcej. Jako seria, Heroes sprzedali się na świecie w ponad 750 tyś. kopiach. Byłbym zdziwiony, gdyby więcej niż 5% odbiorców "zbojkotowałoby" ten produkt. Jednakże uważam, że 5% to nadal zbyt dużo.

CZY ANKIETA THE NETHER GOD'S WPŁYNĘŁA NA TWOJĄ DECYZJĘ?
Nie. Ankieta The Nether God's była fałszowana. Zagłosowałem na wszystkie trzy opcje z dynamicznego IP.

NIE PODOBA NAM SIĘ MIASTO ŻYWIOŁAKÓW.
"Dostaniecie miasto żywiołaków i je polubicie."

---

CZY SCIENCE FICTION NALEŻY DO HEROESÓW?
Tak. Science finction jest podstawą uniwersum Mocy i Magii. Jest powodem, dla którego uniwersum Mocy i Magii istnieje. W swych podstawach Moc i Magia jest o zaawansowanych cywilizacjach, które popadły w barbarzyństwo. Jeśli się z tym nie zgadzasz, reagujesz emocjami, a nie logiką. Wiele osób zapomniało, że Inferno nie jest zamieszkane przez demony. Jest zamieszkane przez kosmitów, którzy wyglądają jak demony. Jeśli ujawniłbym wam pochodzenie archaniołów, jestem pewien, że wielu z was dostałoby ataku serca.

CZY SCIENCE FICTION I FANTASY MOGĄ WSPÓŁISTNIEĆ?
W uniwersum Mocy i Magii tak.

---

DLACZEGO PRZEKAZALIŚCIE GAMESPOTOWI OBRAZKI NAGI TOPLESS?
Nie mamy pojęcia, skąd Gamespot pozyskał tę grafikę koncepcyjną. Nikt z zespołu Heroesów im jej nie przekazał. Wciąż staramy się to ustalić.

CZY WSZYSCY PRACOWNICY GAMESPOTU TO NIERZETELNI DZIENNIKARZE?
Nie. Jako osoba, która ma dostęp do wszelkich informacji dotyczących tego tematu, mogę was zapewnić, że napisany artykuł był bardzo obiektywny.

---

CZY UŻYTKOWNICY THE ASTRAL WIZARD TO FANATYCY?
Nie. Ich intencje były szczere, ale ich metody naiwne i chybione.

CZY LUDZIE Z THE STATESMEN'S QUILL SĄ ELITARNYMI SNOBAMI?
Nie. Choć była to podstrona The Astral Wizard przez długi czas, osobiście wolałbym zobaczyć Statesmen's Quill przenieśli się na forum Heroes. Większość z nich już tu jest. Sądzę, że przywlekli by tu tak potrzebne dobre maniery. Myślę, że ich wymieszanie z nowymi fanami pozbyłoby ich nalepki "elity". Posiadam także ponad 2000 postów SQ na moim dysku i zaczyna mi brakować na nim miejsca.

CZY RODZICE ODNOSILI SIĘ DO TRAGEDII Z LITTLETON W E-MAILACH NA TEMAT MIASTA FORGE?
Osobiście nie pamiętam takiego odniesienia. Jednakże pewna osoba argumentowała, że zastrzelenie kogoś z broni palnej jest bardziej bestialskie niż posiekanie jej mieczem.

CZY OTRZYMAŁEM UPRZEJME MAILE, PROSZĄCE CIĘ O USUNIĘCIE FORGE'A?
Tak. Otrzymałem kilka bardzo uprzejmych e-maili, proszących o usunięcie Forgre'a.

CZY OTRZYMAŁEM NIENAWISTNE MAILE?
Tak. Otrzymałem liczne i pełne jadu e-maile.

CZY OTRZYMAŁEM POGRÓŻKI ŚMIERCI?
Tak.

---

CZY PRZEGLĄDASZ FORUM 3DO?
Częściej, niż powinienem.

CZY POTRZEBUJESZ POMYSŁÓW NA NOWE MIASTA?
Nie. Uwierzcie mi, gdy twierdzę, że przedyskutowaliśmy niemal każdy dobry i zły pomysł na nowe miasto. Nie oznacza to, że będę głuchy na jakiekolwiek e-mailowe sugestie. Jednakże, stanowcze "nie" dla miasta Muppetów.

CO ZAMIERZASZ UCZYNIĆ PRZY H4?
Znaleźć optymalne rozwiązanie.

JEDDITE CHCE MOICH DZIECI?
Bez komentarza.

JAK MINĄŁ CI TYDZIEŃ?
Grrr...

JAK PODCHODZISZ DO TEGO WSZYSTKIEGO?
Każdy, kto uczestniczył w tym fiasku, powinien częściej wychodzić na zewnątrz. Wliczając mnie.

---
ODNOŚNIE STRONY THE ASTRAL WIZARD...
Nie obwiniajcie... powtarzam... NIE OBWINIAJCIE strony The Astral Wizard. My tutaj w NWC wycierpieliśmy wystarczająco dużo za każdego przez ostatnie dwa tygodnie. Znam Phila McCruma i uważam jego strone za cenną. Zostawcie go i jego stronę w spokoju. Czas iśc dalej.

ODNOŚNIE FORUM 3DO...
Obserwowanie forum 3DO jest jak zobaczenie wykolejonego pociagu. Jest to tragiczne, ale nie da się odwrócić zwroku.

Forum 3DO ma mniej taktu niż Alamar Usenet. Gdybym był początkującym graczem, szukającym informacji o Heroesach i zajrzałbym na forum, mógłbym pomyśleć że: "Heroes of Might and Magic jest zabugowanym produktem, z brzydką grafiką, słabą fabuła, strasznymi mapami, głupim SI i niegrywalnym multiplayerem". Przy takich komentarzach zastanawiam się, czy ludzie piszący na forum to fani Heroesów czy pracownicy innych firm, próbujący zniszczyć nasz produkt.

Proszę fanów, by z forum utworzyli społeczność. Przestańcie się obrażać. Bądźcie mili. Akceptujcie odmienne zdanie.

Istnieje wiele konstruktywnych szans przed wami. Rozmawiajcie o sposobie tworzenia map. Zbierajcie wykazy błędów. Oceniajcie mapy innych graczy i przedstawcie wyniki nowicjuszom. Zbierajcie sugestie. Może pomożecie Gulfwolfowi zacząć/ukończyć jego sekcję nt. taktyk?

Przy niewielkiej współpracy możecie przekształcić tę część strony 3DO w portal dla społeczności Heroesów.

Jeśli nic się nie poprawi, będę zmuszony wyłączyć forum.

I NA KONIEC...
Zapamiętajcie... kupujecie Heroes w sklepie. Płacicie 50$ jak inna osoba obok. Zabieracie grę do domu. Gracie. Jeśli wam się nie spodoba, zwracacie ją. Jeśli się spodoba, zatrzymujecie ją. Wasze 50$ nie jest warte więcej niż 50$ osoby obok... to tylko gra.

ALE NIE MNIEJ WAŻNE...
Trzymajcie się

- GREG

It’s 11:37 PM Sunday evening. I should be getting off to bed, but I have surveyed the 3DO message board and feel now would be a good time to step in comment on all the insanity to have transpired over the past two weeks.

---

WAS THE FORGE A BAD IDEA?
We will never know.

WILL THE FORGE RETURN?
Perhaps, but not in its current form.

IS THE TITLE ‘ARMAGEDDON’S BLADE’ CHANGING?
No, but the story line is.

HOW FAR ALONG WAS THE FORGE TOWN?
A first draft of the town screen was finished and awaiting revision. We also had a first draft of each creature and its upgrade and were proceeding with revisions. All but one map for the campaign was finished.

WHAT WAS THE STORY LINE? (!! M&M7 SPOILER !!)
Armageddon’s Blade followed a story line set up in the forthcoming Might and Magic 7. In the M&M7 story, Archibald’s necromantic Advisors build a machine capable of creating high weaponry. In the Armageddon’s Blade campaign, these Advisors build Forge towns and set out to destroy Erathia. Catherine’s only hope to stop these hi-tech horrors is to obtain the fabled ‘Armageddon’s Blade’. In the end, Catherine finds Armageddon’s Blade and destroys all remnants of the Forge towns, concluding the Might and Magic 7 story line.

WHY DID YOU PULL THE FORGE?
Reason One: As much as I thought the actions of many fans showed a lack of vision and an inherent distrust for a company who have given them hundreds of hours of quality gameplay, I still didn’t want to fight our fans.
Reason Two: There wasn’t enough pro-Forge activity.

DO YOU THINK 50% OF THE HEROES FANS WERE AGAINST THE FORGE?
No. Total, the number of emails we received asking to remove the Forge were less than 100. I doubt 3DO received much more. As a series, Heroes has sold over 750,000 copies world wide. I would be surprised if more than 5% of the audience would have ‘boycotted’ the product. However, I still felt 5% was too high.

DID THE NETHER GOD’S POLL AFFECT YOUR DECISION?
No. The Nether God’s poll was bogus. I voted for all three options three separate times with a dynamic IP.

WE DON’T LIKE THE ELEMENTAL TOWN.
“You’ll get the elemental town, and you’ll like it.”

---

DOES SCIENCE FICTION BELONG IN HEROES?
Yes. Science fiction is the foundation of the Might and Magic universe. It is the reason the Might and Magic universe exists. At its core, the Might and Magic is about advanced civilizations who have descend into barbarism. If you disagree, your reasoning is emotional, not logical. Many people forget the Inferno is not populated by demons. It’s populated by aliens who look like demons. If I told you the origin of the Arch Angels I’m sure many of you would have a heart attack.

DO SCIENCE FICTION AND FANTASY MIX?
In the Might and Magic universe they do.

---

WHY DID YOU GIVE GAMESPOT THE TOPLESS NAGA TANK PICTURE?
We have no idea how Gamespot got a hold of the concept sketch. No one on the Heroes team gave it to them. We’re still tracking it down.

ARE ALL OF THE GAMESPOT GUYS YELLOW JOURNALISTS.
No. As a person who has access to all the information pertaining to this subject, I tell you the posted article was very objective.

---

ARE THE ASTRAL WIZARD PEOPLE ZEALOTS?
No. Their intentions were honest though their methods were naive and misguided.

ARE PEOPLE ON THE STATESMEN’S QUILL ‘ELITIST SNOBS’?
No. Though it has been a staple of the Astral Wizard web site for a long time, I personally would like to see the Statesmen’s Quill migrate to the Heroes message board. Most of the Sq’ers are already on the message board. I think they would bring some much-needed decorum. I think mixing with newer fans would get rid of their ‘elitist’ label. I also happen to have over 2,000 SQ messages stored on my hard drive and I’m running out of disc space.

---

DID PARENTS REFER TO THE LITTLETON TRAGEDY IN THEIR EMAILS ABOUT THE FORGE TOWN?
I personally do not remember such a reference. However, one person did argue shooting someone with a gun was more violent than hacking them up with a sword.

DID I RECEIVE POLITE MAIL ASKING YOU TO REMOVE THE FORGE?
Yes. I received some very polite email asking me to remove the Forge.

DID I RECEIVE HATE MAIL?
Yes. I received numerous truly hateful emails.

DID I RECEIVE DEATH THREATS?
Yes.

---

DO YOU READ THE 3DO MESSAGE BOARD?
More than I should.

DO YOU NEED IDEAS OF NEW TOWN TYPES?
No. Believe me when I tell you we have thought of most every good and bad idea for a town type. This doesn’t mean I won’t listen to any email suggestions. However, the Muppet town is a definite ‘no’.

WHAT ARE YOU GOING TO DO WITH H4?
Find the sweet spot.

JEDDITE WANTS TO HAVE MY CHILDREN?
Pass.

HOW WAS YOUR WEEK?
Grrr….

WHAT’S YOUR TAKE ON ALL THIS?
Everyone who participated in this fiasco should get out more often. Myself included.

---

REGARDING THE ASTRAL WIZARD WEB SITE…
Do not… I repeat… DO NOT flame the Astral Wizard web site. We at NWC have endured enough pain and suffering for everyone these past two week. I know Phil McCrum and consider his web site to be a valuable resource. Leave him and his web site alone. It’s time to move on.

REGARDING THE 3DO MESSAGE BOARD…
Watching the 3DO message board is like seeing a train wreck. It’s a tragic thing but you can’t avoid watching it.

The 3DO Heroes message board has less tact than the Usenet. If I were a novice looking for information on Heroes, and I read the message board, I would deduce the following, “Heroes of Might and Magic is a buggy product with ugly art, a bad story, terrible scenarios, stupid AI, and unplayable multi-player features.” With comments such as these, I honestly wonder if the people posting on the message board are Heroes fans or employees from other companies trying to tear down our product.

I would implore the fans to make the message board a community. Stop insulting one another. Play nice. Agree to disagree.

There are many constructive opportunities available to you. Talk about map making philosophies. Assemble bug reports. Review player made maps and tabulate the results for the newcomers. Assemble suggestions. How about helping Gulfwolf start/finish the Tactics section?

With a little cooperation among each other, you could make this part of the 3DO web site yours and turn it into a portal to the Heroes community.

If it doesn’t improve, I will have the board shut down.


AND LAST…
Remember this… you purchase Heroes from a store. You pay $50 just like the next guy. You take it home. You play it. If you don’t like it, you take it back. If you like it, you keep it. In the end, your $50 isn’t worth more than the other guy’s $50… and it’s just a game.

BUT NOT LEAST…
Take care folks.

-GREG
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Komnaty "Forge". Redakcja, kontakt